XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Bartosze

Bartosze

Historia Bartosz silnie związana jest z przykrymi wydarzeniami z pierwszej wojny światowej. W wyniku ciężkich walk w lutym 1915r. na terenie Bartosz tysiące żołnierzy poniosło śmierć. Niedaleko wsi został wzniesiony pomnik ku czci poległych. Elementem charakterystycznym są widoczne z daleka trzy drewniane krzyże "wschodnio-pruskiej Golgoty".

Po otrzymaniu uprawnień do części obszaru Bartosz przez Niemiecką Komisję Cmentarzy Wojennych przystąpiono do budowy cmentarza. Większość grobów została wówczas ekshumowana i przeniesiona. W 2003r. teren ten stał się miejscem spoczynku dla ponad 24.000 żołnierzy.

Niedaleko Bartosz znajduje się Ełcka Kolej Wąskotorowa. Jeszcze do niedawna kolej aktywnie służyła komunikacji miejskiej. Od czasu wycofania kolei z ruchu prowadzone są przejażdżki dla turystów, podczas których możliwe jest zapoznanie się z malowniczą trasą okolicy. Przejazd kolejką trwa okolo 1 godzinę.