XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Kadyny

Kadyny

Pierwsze zapisy historyczne dotyczące Kadyn pochodzą z połowy XIII wieku. Od 1415r. wieś należała do rodziny Bażyńskich. Pod koniec XIX wieku obszar ten został przejęty przez cesarza Wilhelma II. Następnie majątek został przekształcony w siedzibę myśliwską a w pobliskich lasach regularnie odbywały się polowanie. Po II wojnie światowej Kadyny zostały przypisane stronie polskiej. Obecnie miejscowość podlega ochronie zabytków.

W 1905 r. Wilhelm II otworzył zakład Majoliki. Początkowo fabryka zdobionego fajansu była stworzona jako projekt dla bezrobotnych garncarzy. Wytwarzano w niej wazony w stylu antycznym, biżuterię oraz ceramikę budowlaną, dzięki czemu miejsce to szybko zyskało rozgłos. Do dziś zbiory te są znane w wielu miejscach.

Ponadto Wilhelm II założył w Kadynach stadninę koni, w której prowadzona była hodowla koni trakeńskich i holsztyńskich. W skutek zmian politycznych hodowlę kontynouwali mieszkańcy Polski. Od ok. 20 lat stadnina wraz z zamkiem należy do komleksu hotelowego.

Jako idealne miejsce wypoczynku urlopowicze szczególnie cenią sobie kadyńską plażę i kąpielisko. Do kulturowych atrakcjii regionu należy tekże zwiedzenie ruin Klasztoru Franciszkanów.