XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Kętrzyn

Kętrzyn

Korzenie Kętrzyna sięgają twierdzy, którą w 1329 r. kazał wznieść zakon krzyżacki. Była ona jednak dość często celem ataków, dlatego zbudowano wokół niej prędko mury warowne. Już w 1357 r. Kętrzynowi nadano prawa miejskie. Pierwszą Wojnę Światową miasto przetrwało w dużej mierze nienaruszone. Zajęły je co prawda wojska rosyjskie, ale nie wyrządziły w nim większych szkód. Jednak Druga Wojna Światowa niestety go nie oszczędziła. Mimo to warto zobaczyć tamtejszy zamek, wzniesiony w XIV w. Główny budynek poszerzono w XVI w. o liczne pomieszczenia. Uzupełniono go także o okrągłą wieżę. Po tym jak zamek uległ poważnemu zniszczeniu podczas Drugiej Wojny Światowej, przeprowadzono na jego ruinach w latach 60. tych XX w. szeroko zakrojone prace restauracyjne. Wszystkie wnętrza urządzono na nowo i ulokowano w nich muzeum regionalne.

Niedaleko Kętrzyna leży Wilczy Szaniec, gigantyczny kompleks bunkrów, który mógł pomieścić 2000 osób. Były to schrony dla Hitlera i jego świty.

Dla upamiętnienia poległych podczas Pierwszej Wojny Światowej otwarto w Kętrzynie cmentarz wojenny. Po tym jak nekropolia została zdewastowana podczas Drugiej Wojny Światowej, od kilku lat znowu otoczona jest opieką.