XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Lidzbark Warmiński

Apartamenty, pokoje i domki letniskowe w Lidzbarku Warmińskim

Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński został założony w 1240 r. Prawa miejskie otrzymał jednak dopiero w 1308 r. i był traktowany jako kolonia śląska. Rozkwit miasta nastąpił w XIV i XV w. Do końca XVIII w. Lidzbark Warmiński był stolicą biskupstwa warmińskiego. W XVII w. na rynku wychodzącym na dawną ul. Długą i ul. Kościelną wybudowano wystawne kamienice. Niestety duża część miasta została zniszczona przez pożary, w tym nieodbudowany później ratusz. Mimo to Lidzbark Warmiński był długo znany jako klejnot Prus Wschodnich. W 1945 r. miasto padło ofiarą kolejnej katastrofy, Drugiej Wojny Światowej, w wyniku czego zostało zniszczone przede wszystkim śródmieście. Potem odbudowano je tylko częściowo w pierwotnym kształcie.

Po założeniu Lidzbarku Warmińskiego przez zakon krzyżacki wzniesiono rok później imponujący zamek. Po tym jak odparto dzięki niemu kilka ataków, ukończono jego odbudowę w 1400 r. Zamek posiada cztery wieże i był zaprojektowany w celach obronnych.
Obecnie jest częściowo dostępny dla zwiedzających.