XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Lwowiec

Lwowiec

Lwowiec po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1366 r. Ta mała wioska została w XVII w. oddana w zastaw, który wykupili potem jej mieszkańcy. Po Drugiej Wojnie Światowej cała okolica została zajęta przez wojska radzieckie, a potem przyznana Polsce.

Najważniejszą budowlą Lwowca jest kościół, wzniesiony w XIV w. i później wielokrotnie restaurowany i przebudowywany. Do czasów obecnych zachowało się kilka oryginalnych części jego wyposażenia, które można oglądać, m.in. ołtarz skrzydłowy, ambona i konfesjonał. Również organy stoją wciąż na swoim miejscu, lecz ich piszczałki zostały rozkradzione.

Na początku lat 30. XX w. udało się odsłonić kilka malowideł na suficie, powstałych w XV w. Odnowiono je w XVIII w., żeby nie uległy zniszczeniu.

Lwowiec leży pośrodku szlaku bocianich gniazd. Każdego roku do miejscowości przylatuje do 40 par bocianów białych, aby odchować tam swoje pisklęta. Nierzadko kilka z tych zwierząt buduje sobie swoje gniazda na starym kościele wsi. Najlepiej poinformować się przed podróżą, kiedy bociany odwiedzają Lwowiec, ponieważ ich widok jest malowniczym i lubianym motywem zdjęciowym.