XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Grunwald

Grunwald

Pod Grunwaldem zakon krzyżacki poniósł w 1410 r. klęskę w bitwie z wojskami polsko-litewskimi. Wynik tej bitwy był ważny dla biegu historii, ponieważ jego skutki zadecydowały o końcu państwa zakonnego. Dzisiaj kilka pomników i kamieni pamiątkowych przypomina o poległych wówczas mężczyznach. Na miejscu znajdują się także pozostałości kaplicy i obelisku.

Obecnie Grunwald jest miejscem, gdzie corocznie w lipcu rozgrywają się gigantyczne igrzyska rycerskie. Ponad tysiąc przebranych za rycerzy miłośników średniowiecza przybywa każdego roku, żeby uczestniczyć w tej fenomenalnej inscenizacji. Kilka tysięcy widzów przypatruje się, jak odgrywana jest jedna z największych bitew średniowiecza. Spektakl ten można oczywiście śledzić też w telewizji.