XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Katedra we Fromborku

Katedra we Fromborku

Katedra we Fromborku powstała w XIV w. Jest bardzo rozbudowana, gdyż służyła niegdyś również celom obronnym. Jej mury są bardzo grube, a okna wzmocnione żelaznymi krzyżulcami. Kiedy miasto było atakowane, mieszkańcy chronili się w kościele.

Na początku XVI w. kanonikiem we Fromborku był Mikołaj Kopernik i tu też stworzył teorię heliocentryczną budowy wszechświata.

Wnętrze katedry jest jeszcze bardzo dobrze zachowane i dostępne dla zwiedzających. Od pn. do sob. między 9.00 a 17.00 można je, po uprzedniej rezerwacji miejsc, obejrzeć z przewodnikiem.
Godne zobaczenia są m.in. organy skonstruowane w 1684 r. przez Daniela Nitrowskiego. Znakomita akustyka kościoła sprawia, że muzyka wydobywająca się z tego instrumentu to symfonia dla uszu.

Najstarszym i najpiękniejszym elementem wyposażenia wnętrza katedry jest epitafium zmarłego w XV w. kanonika Bartłomieja Borschowa, namalowane jako tondo.

Mikołaj Kopernik został pochowany w katedrze we Fromborku w 2010 r. Ponieważ kościół doznał podczas wojen szwedzkich poważnego uszczerbku, nie można było potem dokładnie ustalić miejsca, gdzie znajdował się grobowiec uczonego. Po znalezieniu kości udało się dzięki analizie DNA z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować Kopernika i jeszcze raz złożyć jego szczątki do grobu.

Zbudowana wokół katedry warownia składa się z wież, trzech bram i baszt oraz pałacu biskupiego i kanonii. W XVII w. za czasów biskupa Radziejowskiego powstała wielka dzwonnica, zwana dzisiaj wieżą Radziejowskiego. Mieści ona obecnie małe planetarium i wahadło Foucaulta.