XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Mikołajki

Apartamenty, pokoje i domki letniskowe w Mikołajkach

Mikołajki

Mikołajki zostały po raz pierwszy wymienione w dokumentach w 1444 r., wtedy jednak nazywały się jeszcze „Nickelsdorf”. Dawnej wiosce rybackiej nadano w 1726 r. prawa miejskie. Już na początku XX w. miasto uzyskało połączenie kolejowe. Mikołajki były jedną z nielicznych miejscowości dawnych Prus Wschodnich, które nie zostały zniszczone podczas Drugiej Wojny Światowej. Jednak tuż po jej zakończeniu wysiedlono prawie wszystkich niemieckich mieszkańców.
Mikołajki są jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych Mazur. Uprawiane są tu chętnie sporty wodne. Wiele gości przybywa też zimą, żeby popatrzeć na widowisko żeglowania po lodzie.

Warto także udać się nad jezioro Łuknajno, oddalone od Mikołajek o około 5 km. Ponieważ wokół niego żyją tysiące dzikich łabędzi, teren ten jest od dawna rezerwatem przyrody. Kto chce obejrzeć łabędzie z bliska, powinien wziąć ze sobą lornetkę i wejść na jedną z tamtejszych wież widokowych.

Ale także w samych Mikołajkach można przyjemnie spędzić czas. To małe miasto z 4000 mieszkańców ma piękną promenadę nadbrzeżną, wzdłuż której ciągną się bistra i kawiarnie. Szczególnie ożywiona atmosfera panuje wieczorem w tzw. „wiosce żeglarskiej”, gdzie spotykają się żeglarze.