XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Olecko

Apartamenty, pokoje i domki letniskowe w Olecku

Olecko

Olecko zostało założone w 1560 r. i nazywało się wtedy jeszcze „Marggrabowa”. W 1619 r. w miejscowości wybudowano pałac. Na początku XVIII w. Olecko nawiedziła straszliwa epidemia dżumy, w wyniku której zmarła większość jego mieszkańców. Po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej tutejsza ludność miała zdecydować, czy Olecko ma należeć do Niemiec czy Polski. Mieszkańcy w przeważającej większości zagłosowali za pozostaniem miasta w Niemczech. Pod koniec Drugiej Wojny Światowej Olecko zostało zdobyte przez Armię Czerwoną, a potem przypadło Polsce.

Rynek Olecka ma bardzo dużą powierzchnię, liczącą około 7 ha. Kiedy Olecko było jeszcze w Niemczech, uważany był on za największy rynek w kraju. Po północnej stronie tego placu znajduje się kościół, w którym przez kilka stuleci odprawiano nabożeństwa w obrządku ewangelicko-augsburskim. Po zniszczeniu świątyni w 1945 r. odbudowano ją i oddano do użytku katolikom.

Dzisiejsza architektura Olecka nie nawiązuje zbytnio do jego dawnego wyglądu. Oprócz kilku historycznych budowli, jak ratusz i parę kamienic, mało co ocalało z dawnych czasów. Nad obecną zabudową dominują typowe bloki z wielkiej płyty, które wzniesiono po Drugiej Wojnie Światowej.