XStosujemy pliki cookies. Korzystając z naszego serwisu, automatycznie wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. więcej informacjiTa strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. więcej informacji

Olsztyn

Olsztyn - prawie 700 lat i mimo to na topie

Początki miasta Olsztyn przypadają na rok 1347 kiedy to założony został gród w zakolu rzeki Łyny. Po upływie pięciu lat gród otrzymał prawa miejskie oraz nazwę Allenstein – Olsztyn. Przez dziesiątki lat ludność miasta zmagała się z licznymi zarazami i wojnami. W roku 1772 Olsztyn został przyłączony do Prus. W 1872 r. przeprowadzono przez Olsztyn magistralę kolejową, co miało znaczący wpływ na rozwój gospodarki tego regionu.

Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej na mocy traktatu wersalskiego ludność miasta mogła samodzielnie zdecydować, do którego kraju chce przynależeć. Olsztyniacy zdecydowali wówczas o pozostaniu po stronie niemieckiej. Pod koniec II wojny światowej miasto zostało zajęte przez wojkso rosyjskie a następnie przypisane zostało Polakom.

Wszystkim zainteresowanym kulturą i historią Olsztyna poleca się odwiedzenie gotyckiego zamku kapituły warmińskiej z II połowy XIV w. Zamek ten liczy sobie ponad 660 lat oraz posiada wieżę o wysokości 40 m, która dziś służy jako platforma widokowa. Miasto Olsztyn oferuje zwiedzającym liczne muzea, w których prezentowane są bogate zbiory przedstawiające historię Warmii i Mazur. Ponadto w olsztyńskich muzeach regularnie odbywają się przeróżne wystawy i spotkania tematyczne. Olsztyn szczególnie warto odwiedzić w lipcu, kiedy odbywa się Bohema Jazz Festival. W tym czasie na ulicach Olsztyna panuje atmosfera zabawy, gdzie mieszkańcy miasta i odwiedzający bawią się wspólnie do białego rana.          

Apartamenty, pokoje i domki letniskowe w Olsztynie